Me spis zarazilo to, ze ackoliv autor slibuje, ze funkci USB portu dale v clanku trochu rozvede, nasel jsem jiz pouze jednu kratkou vetu, ktera nic noveho nerika a absence teto informace (zvlast proto, ze byla tak inzerovana), me vylozene zklamala. Jinak jsem si vsiml, ze ostatni vytky si autor vzal k srdci a vetsinu veci jiz napravil :)
Model EIZO L367 neni rozhodne jen "trochu vylepsena L365-ka". Ackoliv pouziva stejny panel (300 cd/qm, 450:1, 6/19ms), ma zcela prepracovane obvody zpracovavajici videosignal. Nejvetsi novinkou je, ze jako prvni 15" LCD na svete pouziva technologii 10-bitove Gama korekce. Vysledkem je moznost jemneho zobrazeni az 1024 stupnu sedi, oproti bezne pouzivanemu 8-bitovemu zpracovani RGB-videosignalu, kde je mozne zobrazovat max. 256 stupnu sedi. Dusledkem je "barevne zivejsi" a skutecnosti vice se blizici - vernejsi obraz. Take moznost nastavovani hodnoty Gama v rozsahu 1.4 az 3.0, ktere umoznuje vzdy nastavit presne zbarveni a kontrast obrazu odpovidajici realite je pro tuto kategorii panelu (15") zcela vyjimecne.
Co se tyce doby odezvy, tak tato problematika je v praxi daleko slozitejsi a pouhe cislo bez dalsich vysvetleni ma v podstate "nulovou" vypovidaci hodnotu. V praxi se pak "prekvapive" stava, ze panely se "spickovou" dobou odezvy 10 ms (kupodivu jsou to vetsinou ty, ktere patri spise do te "levnejsi" provenience) jsou "nejak pomalejsi" nez jine panely - s podstatne delsi uvadenou dobou odezvy, napr. 25 ms nebo 40 ms. Jak je to mozne? Je to tim, ze norma ISO13406-2 nedefinuje presne zadne merici postupy (pouze doporucuje) a tim dava vyrobcum panelu prostor pro ruzna "kouzla", jejichz vysledkem jsou "kvazi-mereni" se sice pekne vypadajicim cislem (Respond Time), ktere ma vsak v praxi pouze zanedbatelny vyznam, protoze budoucimu uzivateli paradoxne neodpovida zcela jednoznacne na otazku: "Je tento panel vhodny pro prehravani videa?" Pokud by nekoho z Vas zajimala tato tematika vice, rad Vam poskytnu v elektronicke podobe prednasku, ktera skutecne presne vystihuje problem odezvy LCD-panelu a zaroven uvadi, jak je tento problem resen napr. na panelech EIZO.
Soucasny uzivatel ma tak diky "chytraceni" nekterych vyrobcu jedinou moznost: proste si nejake video na panelu, o ktery ma zajem, musi pustit (a sledovat miru rozmazavani pri rychlych pohybech - takze zase ty "duchy").
Velmi podobne je to i napr. s parametrem svitivosti. Pokud k nemu chybi hodnota kontrastniho pomeru a stability kontrastu vzhledem k plose panelu, pak je toto cislo opravdu jen hrube orientacni a rozhodne nema nic spolecneho s citelnosti obrazu a uz vubec ne se zrakovou pohodou, ktera vznika teprve stale citelnosti obrazu za ruznych svetelnych podminek a pri rovnomernem rozlozeni (max. homogenite) obrazu. Proto je cim dal vice dulezite spolehat pri hodnoceni hlavne na "svoje oci" a nepodlehat "honbe za chimerami" v podobe "spickovych" parametru.
(Jen malo uzivatelu napr. vi, ze panel 250cd/qm, 500:1 dava lepsi vysledky citelnosti obrazu, nez napr. panel 350 cd/qm a 500:1).
Obecne vsak plati, ze vyrobce s urcitou tradici a kvalitnim zazemim vlastniho vyvoje - a k takovym napr. EIZO NANO Corp. jiste patri - bude asi vzdy produkovat monitory s vetsim durazem na zrakovou pohodu a vyslednou kvalitu obrazu, nez vyrobce, ktery je na trhu s monitory relativne novackem, technologie sam nevyviji - pouze prekupuje a montuje, jde mu jen o zisk a nezbyva mu nic jineho nez zaujmout "vynikajicimi" papirovymi parametry, ktere jsou vsak odtazite od kazdodenni praxe.
Tyto Vaše údaje by měla obsahovat tato recenze, jinak celý článek opravdu budí dojem pouze "tochu vylepšené L365ky", čímž je nový LCD EIZO trochu degradován. Problematika doby odezvy mě je docela známá i kouzla, jaká s ní provádějí někteří výrobci ale na žádných takovýchto "odborných stránkách" se touto problematikou nikdo ještě nezabíval. Pouze se setkávám s převzatými texty ze zahraničních webů, ale aby něco někdo nastudoval a srozumitelně podal veřejnosti, to né. To je vélká škoda.
Osobně používám LCD od firmy ViewSonic, které také patří (stejně tak jako EIZO) ke špičce v této kategorii, používá LCD panely s technologií MVA, která je už z principu o něco rychlejší, než technologie IPS, jenž využívá EIZO. Ovšem v podání EIZO je tato technologie skutečně dotažená k dokonalosti.
To je teda k popukání. Ty parametry jsou tady: http://www.eizo.co.jp/welcome/products/lcd/index.html , ale na dnešní dobu nic světoborného: kontrast 450:1, jas 250cd/m2, odezva 25ms (6+19). Konkurence již nabízí modely s odezvou 16ms, nebo dokonce i s 12 ms!! Je to v podstatě trochu vylepšená L365-ka. Ale EIZO je EIZO!!
Za cenu a záruku se omlouvám, doplním ji obratem. Jinak co se týká tabulky specifikací asi takto: v jedné z předešlých recenzí nás čtenáři tvrdě kritizovali právě za tyto tabulky. No a teď jsme zase kritizováni za jejich absenci :-(. Každopádně je však také doplníme...
No, mozes verit, ze duchovia nie su. Mam L365K (25ms) uz vyse pol roka a duchovia nikde. Ak neveris, dojdi sa kuknut. A pre ostatnych - neviete citat? Viditelna uhlopriecka je 15 palcov. Palec = 25,4mm.
Mozna jsem slepy, ale nikde nevidim parametry monitoru, cenu.... Je sice moc pekne vytipat okna z driveru monitoru, ale je to neco, co mi o nem ale ABSOLUTNE nic nerekne. Nemela by se spis recenze dukladne venovat zasadnim vecem, jakym je u LCD monitoru jas, kontrast a barvy a pokud mozno srovnavat jiz s recenzovanymi modely? To ze je monitor uzasny si muzu precist na webu vyrobce taky a jeste k tomu dostanu technicke paramtery a cenu. Imho toto je priklad, jak by recenze vypadat nemela, doporucuji si vzit treba priklad treba z testu LCD monitoru na tomshardware. Hodnotim 5.
Musim se pridat. Jestli takhle budou vypadat vsechny recenze, tak to je ztrata casu cist. Zadni duchove, to jako ze ma tak rychlou odezvu, ze neni zadne rozmazani videt? Neverim.